Społeczność
blog.ekologia.pl   Publicyści   Jan Marcin Węsławski   Może bez sensu, ale jesteśmy aktywni
4

Może bez sensu, ale jesteśmy aktywni

Po lutowej wizycie w Finlandii i Szwecji, moje najniższe uczucia zostały podbudowane odkryciem, że u innych też trafiają się bezsensowne działania na wysokim szczeblu. Oto jeden ze starszych, szwedzkich oceanografów, przekonał urzędników i posłów, że wynalazł sposób na uzdrowienie Bałtyku. Wystarczy podłączyć odpowiednie urządzenia napowietrzające wodę, zanurzyć je w beztlenowych głębiach naszego morza i jak w akwarium, problem stref martwego dna zniknie. Przeciwko pomysłowi zaprotestowali chemicy i biolodzy morscy, udowadniając, że w ten sposób nie osiąga się żadnego trwałego efektu, tlen nie dostaje się do osadu, tylko zwiększa się jego koncentracja w wodzie, spadająca błyskawicznie po ustaniu napowietrzania. Politycy zdecydowali się jednak na sfinansowanie kosztującego miliony koron eksperymentu argumentując poza protokołem, że „nie ważne że to nie działa, przed wyborcami musimy wykazać się aktywnością”. Budowa zielonego PR jest dużo warta w Skandynawii, a za parę lat nikt nie będzie pamiętał kto wyrzucił pieniądze, tylko że „podjęto starania”. Dotąd wydawało mi się, że brak rozeznania czym różni się prawdziwa nauka od natchnionych pomysłów to przypadłość typowo polska – ale z podanego przykładu widać, że budowa wizerunku jest ważniejsza niż zdrowy rozsądek. Przykładów z Polski znam dość, ale to ten szwedzki dał mi ponurą satysfakcję.

Ten wpis czytano 1216 razy.
Nie wierzę, że ktoś wpadł na tak bezproduktywny pomysł. A skąd idzie energia na to? Pewnie z offshore, to pół biedy, ale i tak idzie po prostu na zmarnowanie. mogliby zacząć od źródeł tych zanieczyszczeń, czyli od rzek.
absurd goni absurd...
Olga Bakanowska - Czwartek, 10 Marzec 2011 18:30
Zupełnie nie wyobrażam sobie jak miałaby wyglądać urządzenia napowietrzające wodę w Bałtyku...
Joanna - Wtorek, 08 Marzec 2011 14:51
uff... ulżyło mi. Bo pokazał Pan, że nie tylko Polska jest krajem absurdów;]
genezis - Wtorek, 08 Marzec 2011 11:11
Zrobienie z Bałtyku akwarium to znakomity symbol dzisiejszego ekologizmu. Część z eko-aktywistów uważa, że ręcznie może naprawić świat dokładnie jak w Szwecji i Finlandii
Andreas - Poniedziałek, 07 Marzec 2011 15:58